Booking, Aribnb czy bezpośrednio w hotelu – jak najwygodniej nocować na wakacjach?

Obecnie podróżowanie staje się coraz łatwiejsze. Z jednej strony coraz łatwiejszy dostęp do samolotów i podróży lotniczych, z drugiej mnóstwo ofert, z których można wybierać i które można załatwiać przez internet. Wśród wielu możliwości na plan pierwszy przy szukaniu odpowiedniego miejsca na nocleg wysuwają się trzy rozwiązania. Warto zastanowić się, jakie każde z nich ma zalety.

Booking i jemu podobne, czyli portal zrobi za nas wszystko

Opcja niezwykle popularna w ostatnich latach, czyli serwisy, które same przeszukują oferty hoteli, hosteli, apartamentów czy pensjonatów i pokazują dogodne możliwości. Dzięki filtrowaniu można z łatwością wybrać jakość noclegu, dodatkowe udogodnienia czy ulokowanie na mapie danego miasta. Portale typu Booking są powszechnie wybierane, bo same przeszukują wiele stron internetowych w poszukiwaniu najniższej ceny. Dzięki temu, przynajmniej w teorii, możemy jeździć taniej.
Z drugiej strony Booking.com ogranicza wybór do miejsc dostępnych w podstawowych miejscach. Jadąc za granicę można łatwo wybrać dogodne miejsce, w Polsce, gdzie można polować na mniej „turystyczne” lokalizacje, takich ofert nie znajdziemy. Do tego czasami zdarza się, że na stronie danego hotelu jest jednak taniej, gdyż oferuje on zniżki dla swoich klientów, które nie są uwzględnione w normalnej cenie, którą widzi portal. Jednak wciąż tego rodzaju portale mają wiele plusów, choćby to, że są pośrednikami w przeprowadzaniu płatności i w kontakcie z noclegiem.

Airbnb, czyli nowa forma podróżowania

Jeśli ktoś jest odważny i nie boi się nawiązywać kontaktów lub też jedzie w Polskę, może skorzystać z indywidualnych ofert zebranych w jednym miejscu, które jest pośrednikiem między wynajmującym a turystą. Airbnb lub inne, już powstające portale polegają na łączeniu osób, które mają do wynajęcia mieszkanie, apartament, dom a tymi, którzy chcą spędzić w tego rodzaju miejscu czas. Nocleg na wakacje z tego portalu to przede wszystkim niska cena. Zamawiasz wynajem zwykłego mieszkania, nie masz portiera i żyjesz trochę jak zwykły mieszkaniec.
W tym przypadku minusem jest różnorodność. Można znaleźć doskonałe oferty, które na dodatek łatwiej jest zamówić, wejście do pomieszczenia odbywa się bez kontaktu, a warunki wewnątrz przekraczają warunki hotelowe. Z drugiej strony można trafić na miejsce nie do końca spełniające oczekiwania, a na dodatek kontakt z wynajmującym będzie utrudniony. Niezależnie od minusów, wielkim plusem Airbnb.pl i tego rodzaju portali jest cena. Może być nawet kilkanaście procent niższa niż w hotelach lub pensjonatach.

Odpocznijmy blisko naszej przyrody

Nocleg bezpośrednio u źródła

Istnieje oczywiście możliwość zarezerwowania miejsca w hotelu czy pensjonacie bezpośrednio poprzez stronę internetową firmy. Zwłaszcza w przypadku hoteli jest to często wariant bardzo opłacalny, gdyż można otrzymać dodatkowe zniżki właśnie tylko dzięki temu. Z drugiej strony większość firm na swoich stronach ma ceny nieco zawyżone, a zamawianie hotelu za ich pośrednictwem odbywa się bez kogoś trzeciego, portalu nadzorującego, więc ewentualne problemy także trzeba rozwiązywać samodzielnie. Dziś to jednak o wiele rzadszy sposób zamawiania noclegu.